Transport Ponadnormatywny

Przewożenie ładunków znacznie przekraczających dopuszczalne normy gabarytowe to nie lada wyzwanie. Lata pracy w tej branży nauczyły nas, że nie ma przewozu nie do zorganizowania, jeżeli posiada się odpowiednią wiedzę, umiejętności i wykwalifikowany zespół. Transport ponadnormatywny to nasza codzienność, która pomaga innym sięgać po więcej.

 

 

Czym są ładunki ponadnormatywne?

Tym mianem określa się każdy ładunek, który sprawia że łączna długość i masa pojazdu transportującego go, przekracza określone w ustawie wymiary oraz tonaż. Oznacza to, że długość takiego zestawu jest większa niż 16,5 metra, szerokość przekracza 2,5 metra, a wysokość to ponad 4 metry. W przypadku całkowitej masy pojazdu, przekracza ona 42 tony.

Transport ponadnormatywny umożliwia przewiezieni takich ładunków jak m.in.:

  • maszyny budowlane (elementy dźwigów, koparki, itd.);
  • maszyny rolnicze (ciągniki, kombajny, itd.);
  • elementy infrastruktury drogowej (betonowe łuki, przęsła, itd.);
  • wyposażenie zakładów przemysłowych (kotły, maszyny produkcyjne, itd.);
  • elementy elektrowni wiatrowych (ramiona wiatraka, turbiny, itd.).,
Zapytaj o wycenę

Rodzaje naczep a ładunki

W branży transportowej wykorzystuje się różne rodzaje naczep, w zależności od ładunku jaki trzeba przewieźć. W transporcie ponadnormatywnym również korzysta się z określonego wachlarzu dostępnych naczep..

 

Platformy to naczepy, które charakteryzują się możliwością przewozu ładunku o masie nie przekraczającej 25 000 kilogramów. Co ważne, taki ładunek nie może być dłuższy niż 13 metrów i nie wyższy niż 3 metry. Do takich naczep zalicza się tzw. “Mega”.

 

Naczepy rozciągane są wykorzystywane prz ładunkach, których łączna długość nie przekracza 36 metrów. Rozgranicza się tu dwa typy naczep: Tele – do 20,8 metra oraz MegaTele – do 36 metrów. To właśnie z ich pomocą odbywa się transport ponadnormatywny m.in. śmigieł wiatraków elektrycznych.

 

Niskopodwoziowe naczepy przydają się, gdy wysokość ładunku przekracza 3 metry. Dodatkowo są one bardzo wytrzymałe, ponieważ można nimi przewozić ładunki o masie nie przekraczające 50 ton.

Można spotkać także naczepy zagłębiane. Wykorzystuje się je przy transporcie ładunków przekraczających 3,5 metra wysokości, a także o masie do 46 ton.


Czym jest transport ponadnormatywny?

Jest to przewożenie wspomnianych ładunków z punktu odbioru do miejsca dostarczenia, zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Bardzo istotny jest tutaj fakt, że taki przejazd musi zostać odpowiednio wcześnie przygotowany. Dlaczego?

Transport ponadnormatywny w Polsce

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, ten rodzaj przewozu ładunków musi spełniać wytyczne zawarte w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawa o ruchu drogowym.

W związku z tym, należy posiadać odpowiednie zezwolenie, które upoważnia do zrealizowania zlecenia przejazdu z ładunkiem ponadnormatywnym. W Polsce zezwolenie na transport ponadnormatywny jest kategoryzowane w skali I-V. Przydział konkretnej kategorii odbywa się na podstawie parametrów,  które dotyczą całkowitych wymiarów pojazdu, naczepy i ładunku, a także ich masy całkowitej. Zezwolenia kategorii V wydawane są na 14 dni (przejazd jednorazowy) i 30 dni (przejazd kilkukrotny).

Planowanie przejazdu

Jest to najważniejsza część całego przedsięwzięcia. Transport ponadnormatywny wymaga zaplanowania trasy z dbałością o każdy szczegół. Przejazd musi odbyć się możliwie jak najsprawniej, ponieważ niejednokrotnie ma on wpływ na ruch na danej drodze. W związku z tym na etapie planowania bierze się pod uwagę takie aspekty jak: parametry przewożonego ładunku, dostosowanie taboru, przygotowanie trasy po której będzie przewożony ładunek, przygotowanie odpowiedniej ekipy pilotażowej i ewentualnej eskorty.

Jeżeli wszystko jest przygotowane – można przejść do realizacji przedsięwzięcia.