Transport Ponadgabarytowy

Przewóz ładunków nienormatywnych określanych jako transport ponadgabarytowy wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich rozwiązań logistycznych i prawnych. Nasza firma specjalizuje się w przewozach ponadgabarytowych, zapewniając pełną obsługę w zakresie przygotowania dokumentacji, uzyskania pozwoleń na transport ponadgabarytowy, oraz oferuje dostęp do w pełni przystosowanej do przewozu zróżnicowanych gabarytów floty ciągników i naczep. Z nami ponadgabarytowy transport drogowy to czysta przyjemność!

 

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Transport nienormatywny (czyli ponadgabarytowy) definiowany jest jako zestaw (pojazd i ładunek), których łączna masa (czyli generowany nacisk) przekracza 42 tony. W przypadku wagi zespołu pojazdów należy uwzględnić także choćby wagę kierowcy, czy tonaż paliwa w zbiornikach. Ładunek ponadgabarytowy z kolei określa się jako posiadający wymiary, które zostały przekroczone względem długości – 16,5 m, a także szerokości – 2,5 m, lub wysokości ładunku – 4 m. Dokładne parametry jakie posiada taki zespół pojazdów określa ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawa o ruchu drogowym.

 

Jako usługa może być realizowany tylko przez firmy, posiadające odpowiednie zezwolenia na transport ponadgabarytowy na terenie Polski, a w przypadku spedycji międzynarodowej – konieczne jest uzyskanie zezwolenia na taki przejazd przez każdy kraj, aż do punktu docelowego. Należy wziąć pod uwagę, że przewóz ładunków ponadnormatywnych to skomplikowany i czasochłonny proces logistyczny.

Jakie ładunki zalicza się do ponadgabarytowych?

Najczęściej do ładunków ponadnormatywnych zaliczamy elementy konstrukcyjne, sprzęt budowlany, czy sprzęt rolniczy. W bardziej szczegółowym ujęciu mogą to być np.:

  • maszyny budowlane (elementy dźwigów, koparki, itd.);
  • maszyny rolnicze (ciągniki, kombajny, itd.);
  • elementy infrastruktury drogowej (betonowe łuki, przęsła, itd.);
  • wyposażenie zakładów przemysłowych (kotły, maszyny produkcyjne, itd.);
  • elementy elektrowni wiatrowych (ramiona wiatraka, turbiny, itd.).

Cechą wspólną dla ta ładunków ponadgabarytowych, które należy w ten sposób przewozić, jest brak możliwości przetransportowania ich w sposób konwencjonalny, ze względu na wspomnianą wcześniej wagę lub rozmiary. W związku z tym do wykonania usługi transportu ponadnormatywnego wykorzystuje się specjalnie przystosowane naczepy, które mogą utrzymać na sobie nawet kilkudziesięciotonowy ładunek.

Transport ponadgabarytowy realizowany przez firmę SPT

Każdy Klient korzystający z usług naszej firmy może być pewien, że transport ładunku będzie wykonany z dbałością o jego zabezpieczanie, terminową dostawę i pełną zgodność z przepisami dotyczącymi transportu ładunków ponadnormatywnych w konkretnym kraju. Zapewniamy także pełne przeprowadzenie Klientów przez procesy związane z uzyskiwaniem niezbędnych dokumentów, jak np. zezwolenie na przejazd, umożliwiających organizację transportu.

 

Każda oferta dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb naszych Klientów, co pozwala nam uwzględnienie wszystkich oczekiwań

 

Wiele lat doświadczenia na rynku spedycji krajowej i międzynarodowej pozwoliło nam uzyskać wiedzę, umiejętności oraz możliwości, które sprawią, że transport ładunku ponadgabarytowego z naszą pomocą to brak stresu i pełna satysfakcja dla każdego Klienta.

 

Naszym dodatkowym atutem jest szeroko rozwinięta spedycja międzynarodowa m.in. do krajów Europy, WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw), czy Rosji. Tutaj również zapewniamy pełne wsparcie w zakresie uzyskiwania niezbędnej dokumentacji.

Realizacja przewozu ponadgabarytowego w SPT

Nasi Klienci mogą liczyć na pełną obsługę w zakresie transportu ładunku na terenie Rzeczypospolitej oraz w przypadku transportu międzynarodowego. Wiemy jak ważna jest kompleksowa obsługa w tym zakresie, dlatego zgłaszając się do nas, nasi Klienci otrzymują pewność, że cały proces logistyczny związany z dokumentacją, planem przewozu oraz dostarczenia ładunku – zrealizujemy od A do Z.

Niezbędne zezwolenia na przewóz ponadgabarytowy i dokumentacja

Pierwszym etapem jest zgłoszenie do nas chęci przewozu ładunku. W tym celu konieczne jest sporządzenie niezbędnej dokumentacji, czego efektem finalnym co pozwala uzyskać odpowiednie zezwolenie na przejazd. W zezwoleniu znajdują się takie informacje jak czas przewozu, trasa, liczba przewozów, czy informacje dotyczące zespołu pojazdu, który zostanie użyty do transportu towaru.

 

Kategoria oraz wysokość opłaty uzależniona jest od wielkości i tonażu zespołu pojazdów:

 

Kategoria I

  • Zezwolenie wydawane przez starostę;
  • Długość pojedynczego pojazdu – max 15 m, zespół pojazdów – max 23 m, zespół pojazdów z osiami skrętnymi – max 30 m;
  • Szerokość – max 3,2;
  • Wysokość – max 4,3 m;
  • Nacisk na oś oraz masa całkowita nie przekraczają dopuszczalnych norm;
  • Możliwość wydania zezwolenia na okres 1, 6, 12, lub 24 miesięcy;
  • Możliwość przemieszczania ładunku po drogach publicznych lub drogach publicznych, z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad (uzależnione od rodzaju zezwolenia).

Kategoria II

  • Zezwolenie wydawane przez starostę i naczelnika urzędu celno-skarbowego;
  • Długość pojedynczego pojazdu – max 15 m, zespół pojazdów – max 23 m, zespół pojazdów z osiami skrętnymi – max 30 m;
  • Szerokość – max 3,4;
  • Wysokość – max 4,3 m;
  • Nacisk na oś oraz masa całkowita nie przekraczają dopuszczalnych norm;
  • Możliwość wydania zezwolenia na okres 1, 6, 12, lub 24 miesięcy;
  • Możliwość przemieszczania ładunku po drogach publicznych.

Kategoria III

  • Zezwolenie wydawane przez GDDiKA oraz naczelnika urzędu celno-skarbowego;
  • Długość pojedynczego pojazdu – max 15 m, zespół pojazdów – max 23 m, zespół pojazdów z osiami skrętnymi – max 30 m;
  • Szerokość – max 3,4;
  • Wysokość – max 4,3 m;
  • Nacisk na oś oraz masa całkowita nie przekraczają dopuszczalnych norm;
  • Możliwość wydania zezwolenia na okres 1, 6, 12, lub 24 miesięcy;
  • Możliwość przemieszczania ładunku tylko po drogach krajowych.

Kategoria IV

  • Zezwolenie wydawane przez GDDiKA;
  • Długość pojedynczego pojazdu – max 15 m, zespół pojazdów – max 23 m, zespół pojazdów z osiami skrętnymi – max 30 m;
  • Szerokość – droga jednojezdniowa – max 3,4 m, droga dwujezdniowa klasy A i S – max 4 m;
  • Wysokość – max 4,3 m;
  • Rzeczywista masa całkowita nieprzekraczająca 60 t. nacisk na oś nie przekraczający dopuszczalnych norm;
  • Możliwość wydania zezwolenia na okres 1, 6, 12, lub 24 miesięcy;
  • Możliwość przemieszczania ładunku po drogach publicznych.

Kategoria V

  • Zezwolenie wydawane przez GDDiKA – istnieje także możliwość konieczności uzyskania zezwolenia od Prezydenta Miasta – jeżeli trasa przejazdu przebiega w granicach adm. miasta na prawach powiatu i nie przebiega autostradą lub drogą ekspresową;
  • Długość, szerokość oraz wysokość, nie mogą przekraczać wartości znajdujących się w kat. I-IV;
  • Rzeczywista masa nie może przekraczać wartości znajdujących się w kat. I-IV.
  • Możliwość wydania zezwolenia na 14 (jednokrotny przejazd) lub 30 dni (wielokrotny przejazd);
  • Możliwość przemieszczania ładunku tylko po trasie wskazanej w zezwoleniu.

W przypadku gabarytów znacznie przekraczających dopuszczalne normy, wymagane jest pilotowanie środka transportu – które również oferujemy w ramach transportu ponadgabarytowego w SPT. Posiadamy w tym celu niezbędne uprawnienia, doświadczenie oraz przystosowaną flotę pojazdów.

 

W przypadku transportu poza granicami Polski, obowiązują inne przepisy, jednak spokojnie – tym także się zajmiemy, aby przewóz był w 100% legalny i niezakłócony od strony prawnej.

Planowanie trasy

Kolejnym etapem jest planowanie trasy, którym w pełni również się zajmujemy. Dzięki naszej wiedzy i możliwościom logistycznym, jesteśmy w stanie zadbać o wyznaczenie odpowiednich dróg dla towarów naszych Klientów. Pozwala nam to na uniknięcie sytuacji, w których zbyt wąska droga lub infrastruktura drogowa uniemożliwiłaby wykonanie zlecenia.

Dostosowanie zespołu pojazdów do przewozu ponadgabarytowego konkretnego ładunku

Dzięki bogatej flocie ciągników siodłowych i naczep do transportu ponadnormatywnego jesteśmy w stanie przewieźć niemal każdy ładunek, możliwy do przetransportowania drogą lądową, po utwardzonych drogach. Dzięki dostępowi do mocnych ciągników siodłowych jak również szerokiej gamy naczep, możemy przewozić ładunki nawet do 500 ton.

 

Zespół pojazdów zawsze uzależniony jest od przewożonego ładunku, aby zapewnić optymalne warunki przewozu pod względem bezpieczeństwa dostarczenia go na czas. Każde zlecenie traktujemy w sposób indywidualny, dlatego każdorazowo zlecenie, które otrzymujemy, przechodzi pełną weryfikację pod kątem doboru taboru.

Pilotaż transportu ponadgabarytowego

Jeśli przewóz ładunku wymaga stosownego zabezpieczenia, oferujemy pilotaż ładunku ponadgabarytowego, także w obstawie służb porządkowych. Specjalnie przystosowane pojazdy znajdujące się w naszej firmie, pozwalają w bezpieczny sposób dla ładunku i innych użytkowników ruchu drogowego, przewieźć go z punktu wyjazdu, do miejsca dostarczenia.

 

Transporty takie najczęściej realizowane są w późnych godzinach wieczornych oraz nocnych, gdy natężenie ruchu drogowego jest stosunkowo najniższe.

Ubezpieczenie ładunku – niezbędne przy transporcie długodystansowym i nie tylko

Ładunki ponadgabarytowe są niekiedy warte ogromną ilość pieniędzy, dlatego każdy ładunek jest ubezpieczony od sytuacji, które mogą przydarzyć się w trakcie przewozu. Ubezpieczenie jest odpowiednio dobierane, pod względem wartości towaru, trasy jaką musi przebyć, oraz tego, czy ładunek będzie przewożony tylko na terenie RP, czy będzie wyjeżdżał poza granice.

 

Ubezpieczenie transportowe jest niezbędnym elementem każdego przewozu organizowanego przez SPT. Uwzględniamy w nim wiele czynników, m.in. sytuacje drogowe czy niekorzystne warunki atmosferyczne. W przypadku ładunków o znacznej wartości (od 1 mln dolarów wzwyż), towar jest doubezpieczany, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji, właściciel ładunku nie był stratny.